Książka pt. “Doktor Anna. Uczniowie Hippokratesa. Tom 2” Ałbeny Grabowskiej (https://www.taniaksiazka.pl/doktor-anna-uczniowie-hippokratesa-tom-2-albena-grabowska-p-1549467.html) jest to powieść prawie doskonała i z pewnością w sam raz dla każdego czytelnika, który interesuje się dziejami kobiet. Wiele osób było zadowolonych z poprzedniego tomu i feministycznego wydźwięku, jaki ze sobą niósł. Teraz jest jeszcze mocniej i ciekawiej, a losy pierwszej pani doktor będziemy śledzić z zapartym tchem.

Czego dotyczy fabuła tego tomu?

Doktor Anna. Uczniowie Hippokratesa. Tom 2” to historia młodej Polki żyjącej w ostatnich dekadach XIX wieku, która ponad wszystko chciała studiować i omawiać ciekawe przypadki medyczne ze swoimi męskimi kolegami. Niestety, żyje w czasach, w których medycyna zdominowana jest przez płeć brzydką, a dziewczyny codziennie muszą przełamywać bariery niechęci i uprzedzeń.

Dlaczego to taka ciekawa książek?

Z pewnością Ałbena Grabowska ma dar kreacji książek interesujących, wciągających i sensownych. W poprzednich tomach śledziliśmy powolny rozwój medycyny, ale teraz obserwujemy wszystko oczami kobiety. Oprócz fascynującej historii Anny, można sobie wyobrazić początki świeckiego pielęgniarstwa i jak musiało wyglądać życie takich ludzi, jak Pasteur czy chemicy pracujący w fabryce Bayera. Każdy rozdział poprzedzony jest fikcyjną historią, która wprowadza czytelnika w ówczesne realia.

Historia medycyny oczami kobiety

Oprócz ciekawych, pełnych pasji i niewzruszonych opowieści, jeśli szukamy również smaku medycyny, to jest to książka zdecydowanie dla nas. Autorka maluje obraz pełen biedy i cierpienia, wprowadza czytelnika bezpośrednio w świat najbiedniejszych, zniszczonych przez rozprzestrzeniającą się epidemię. Historie wszystkich zaangażowanych osób są warte naszej pamięci i uwagi. Z pewnością nie bylibyśmy dziś w tym miejscu, w którym jesteśmy, gdyby nie ci, którzy poświęcili własne zdrowie, aby leczyć innych. Pomysł na stworzenie opowieści o ludzkiej twarzy lekarza przeżywającego wachlarz emocji jest strzałem w dziesiątkę.