Książka Ałbeny Grabowskiej Doktor Anna. Uczniowie Hippokratesa. Tom 2 ze strony www.taniaksiazka.pl jest oparta na faktach o pierwszym akredytowanym lekarzu kobiecie, która praktykowała w Polsce. Mamy koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku. Anna Tomaszewicz po ukończeniu studiów medycznych za granicą powraca do Warszawy, ażeby rozpocząć własną praktykę. Jest utalentowana, entuzjastyczna i ma na swoim koncie publikację naukową, która została dobrze przyjęta przez społeczność. Ona chce pomagać ludziom, ale komisja lekarska, do której zgłasza się wkrótce po przyjeździe, widzi w niej tylko kobietę.

Jak toczą się losy lekarki?

Anna nadal jednak uparcie dąży do celu i jest gotowa udać się do samego cesarza, aby potwierdzić swój dyplom i wreszcie móc pracować w zawodzie. Tymczasem warszawskie domy i szpitale są pełne chorób spowodowanych wszechobecnym brudem i naruszaniem zasad higieny. Zalecenia Josepha Listera, twórcy środków dezynfekcyjnych, są ignorowane i wyśmiewane przez większość lekarzy i personelu medycznego, nawet jeśli są znane. W schroniskach i kamienicach gruźlica rozprzestrzeniła się jak ogień, a wielu pacjentów umiera na salach operacyjnych mimo skutecznego leczenia. Swoje żniwo zbiera również gorączka poporodowa, tj. schorzenie, któremu dr Anna poświęciła szczególną uwagę.

Aspekty i postacie historyczne

Grabowska wplata w strukturę powieści historie postaci, które wywarły rewolucyjny wpływ na historię medycyny. Warto tu wymienić takie postacie, jak Elizabeth Blackwell, Ludwika Pasteura, Wilhelma Röntgena i Karola Darwina. Całość jest niewątpliwie lepsza od poprzednich części. Mamy tu o wiele więcej:

  • medycyny,
  • historii,
  • feminizmu.

Historia pierwszych lekarzy w Polsce jest fascynująca i miejscami naprawdę egzotyczna, więc to świetna lektura. W książce pt. “Doktor Anna. Uczniowie Hippokratesa. Tom 2” mamy świetne opisy prezentujące sylwetki osób, które miały wpływ na rozwój medycyny w naszym kraju.